facebook_pixel

Які бувають проби золота в ювелірних прикрасах

До чого сняться ювелірні прикраси? Цілком можливо, що до їх купівлі, адже, напевно, немає такої людини, хто жодного разу не купляла дорогоцінні вироби. Сережки, обручки, кулони, хрестики - є практично у кожного. Для їх виготовлення використовуються дорогоцінні метали - переважно золото. Залежно від кількості інших металів в сплавах золота існують різні проби золота.


Системи проб золота

У чистому вигляді 79-ий елемент Періодичної системи Менделєєва м'який, тому додавання благородних металів спрощує його обробку. Найчастіше в сплав входить мідь, срібло, цинк. Їх кількісне співвідношення визначає проби.

проби золота ювелірних прикрас

Існує дві основних системи класифікацій проб: метрична і каратная. Перша передбачає використання тризначних чисел - наприклад, 585 проба. Друга - британська - бере за стандарт карати. Згідно з цією системою, яка найбільш поширена в країнах Європи, Америки, один карат складає двадцять четверту частину всього сплаву. Чисте золото без домішок позначають 24 карата. Є також 18,14, 10, 9 карата.


Для України звична метрична система, яка виділяє шість основних проб золота:


  • 375;
  • 500;
  • 583 і 585;
  • 750;
  • 958;
  • 999.

Кожен варіант відрізняється не тільки складом, але і ціною. А ще можуть бути різні варіанти використання таких сплавів дорогоцінних металів.


375

Найнижчий відсоток золота - 37,5% містить 375 проба. З неї виготовляють ювелірні вироби, але вони досить швидко втрачають свій блиск, можуть ставати бляклими. Втім, як недорогий щоденний варіант подібне золото відмінно підійде.


500

Рідко зустрічається, практично не використовується ювелірами. В її складі 50% золота, 50% міді і срібла.


585

Найбільш популярна, оскільки на золото 585 проби ціна доступна. Наприклад, цікавлячись, скільки коштує грам золота 585 проби в Україні на 2020 рік, можна було знайти відповідь - в середньому від 635 до 900 гривень.


Прикраси виходять блискучими, красивими, міцними. Вони стійкі до зносу, не бояться корозії, на них не утворюється іржа і потемніння. У складі сплаву 58,5% золота, решта - лігатура.


До 1994 року використовувалося поняття 583-та проба, в якій було на 0,2% більше міді. За рахунок цього відтінок ювелірних виробів був ближче до червоного. Порівнюючи старі обручки, сережки з сучасними, це легко помітити.


750

Відмінне співвідношення ціни і якості, досить зносостійкий варіант. У 750-ої проби міститься 75% золота і тільки 25 - лігатури. Дуже популярна в Америці, Європі. Дуже добре поєднується з дорогоцінними каменями - діамантами, сапфірами, рубінами, створюючи гармонійний союз. Відповідно вартість таких прикрас вище - золото 750 проби ціна за грам в Україні починається від 800 гривень.

В ювелірних коштовностях актуальні три відтінки 750-ої: жовтий, рожевий, білий. Перші два мають в складі срібні, нікелеві, мідні домішки. Біле золото проби 750 характеризується високим відсотком паладію в складі, який придає поверхні коштовностей розкішний блиск.


999

Максимальна. Ювелірами не використовується через м'якість, важку обробку. Історики стверджують: царські прикраси минулих століть виготовлялися саме з неї. На золото 999 проби ціна в Україні висока, тому воно вважається відмінною інвестицією грошей. Золоті злитки можна придбати, зберігати в банку. Щороку вартість буде тільки зростати.


Визначити пробу коштовності легко

Дізнатися кількісне співвідношення золота і інших металів в ювелірному виробі просто. Справжня коштовність завжди має клеймо, де вказана проба. Наноситься подібне маркування двома способами: механічним або лазерним. У першому варіанті використовується штамп з рельєфний зображенням і ударний інструмент. Другий - більш сучасний, передбачає застосування лазерного приладу.


Відсутність клейма - головна ознака фальшивих коштовностей, тому купувати ювелірні вироби варто виключно в перевірених магазинах, салонах.

29 червень 2020 - 0 - 4933