facebook_pixel

Чистота діаманта: все, що потрібно про неї знати

Дев'яносто відсотків діамантів мають механічні включення. Більшість з них настільки мікроскопічними, що не видно неозброєним оком. Чистота діаманта, як і вага діаманта, - критерій оцінювання якості діаманта, що впливає в першу чергу на вартість ювелірного виробу. Чим бездоганніший камінь, не має зовнішніх і внутрішніх дефектів, тим вища його ціна. Наприклад, один з найбільш «чистих» каменів Winston Blue вагою в 13,22 карата був проданий на аукціоні Christie`s за більш ніж 24 мільйони доларів.


Оцінка чистоти діамантів

Для оцінювання чистоти діамантів використовується міжнародна система оцінки GIA, згідно з якою подібні дорогоцінні камені розділені на 11 класів. Шкала враховує внутрішні, зовнішні дефекти, їх розташування, видимість. Розшифровка кожного класу передбачає певну кількість включень або зовнішніх дефектів.


Клас 1 - IF

До такої категорії відносять діаманти рідкісної чистоти. У них практично немає дефектів навіть при збільшенні під мікроскопом. Зовнішні недоліки легко зменшуються поліруванням. Камені групи IF - популярні учасники світових аукціонів, престижних виставок. Їх вартість дуже висока, тому ювелірні прикраси з такими діамантами оцінюються не одним мільйоном доларів.


2 VVS1

Діамант має один-два дефекти в вигляді крапок або світлої смужки, що помітні при збільшенні під мікроскопом. Представники цієї групи - дорогі, колекційні камені, для масового продажу не використовуються. Купити їх переважно можна на аукціоні.


3 VVS2

Можуть мати три дрібних дефекти в центральній зоні, не більше двох в середній і периферійній у вигляді крапок і смужок. У домашніх умовах виявити недоліки неможливо. Для цього знадобиться десятикратне збільшення. Діаманти подібної категорії цінні і дорогі.


4 VVS2

Така оцінка діамантів дається камінню, які мають до чотирьох включень - темних або світлих. Як варіант допускається чотири маленьких, один більший і три менші, два великих. Подібні камені - відмінне вкладення грошей. Згодом їх вартість значно підвищитися, але і стартова ціна може починатися від декількох мільйонів.


5 VS1, VS2

Діамант п'ятої групи характеризується наявністю: тріщин, світлої хмари в кількості до трьох штук. Допускається до шести світлих включень, смужок. Гідний, дорогий варіант, особливо великі камені.


6 VS2, SI1

Подібне кодування відносить в цю групу дорогоцінні камені, які мають до восьми дрібних розсіяних дефектів, до п'яти незначних або одне невелике затемнення. Залежно від кольору, ограновування і ваги можуть відноситись як до колекційних, так використовуватися ювелірами для виготовлення дорогоцінних прикрас.


7 SI1, SI2, SI3

Для подібної категорії допускається наявність:


  • Двох невеликих темних включень;
  • Восьми дрібних розсіяних дефектів;
  • Дві невеликі тріщини;
  • Одна невелика темна хмара.

8 SI3, I1

Діаманти восьмої групи застосовуються для виготовлення масових ювелірних прикрас. Класифікація діамантів по чистоті Гемологічного інституту Америки відносить сюди кристали, що мають численні невеликі дефекти, одну велику тріщину.


9, 10, 11 - I1, I2, I3

Категорія найменш чистих діамантів. У них є багато дефектів: помітні включення, тріщини. Подібні камені використовуються в ювелірних прикрасах, але і вартість таких виробів невисока. Якщо включення світлі, майстерність ювеліра і правильне огранювання дозволить замаскувати недоліки грою світла.


Вибір діаманта за чистотою

Чистота діаманта вказується в сертифікаті Державної гемологічної служби в комплексі з іншими характеристиками:

  • Місцем видобутку;
  • Вагою;
  • Способом і якістю ограновування;
  • Відтінком кольору.

Також категорія маркується на бирці ювелірного виробу. Щоб отримати повну відповідність за шкалою оцінювання GIA, варто здійснювати покупки виключно в спеціалізованих ювелірних магазинах, салонах, майстернях. Саме там можна отримати документацію, що підтверджує рівень чистоти.


Які категорії оптимальні

Для виготовлення ексклюзивних ювелірних виробів можуть використовуватися перші три категорії діамантів, що відрізняються найвищою сходинкою чистоти. Цілком прийнятні - четверта, п'ята, шоста. Прикраси з подібними діамантами доступніші. Решта інкрустуються в коштовностях, але часто дефекти діаманта видно неозброєним оком.


Важливо

Чистота діаманта оцінюється разом з кольором. Подібні параметри - взаємозалежні. Якщо не знаєте, який діамант вибрати, варто звернутися до професіоналів.

16 грудня 2019 - 0 - 3575